Jak si poskytovatelé půjček ověří mé příjmy?

Date:

Při žádosti o úvěr či půjčku se pravděpodobně setkáte s nutností doložení výše vašich pravidelných příjmů. Bankovní i nebankovní poskytovatelé si tyto informace samozřejmě také ověřují. V jaké podobě si tedy potvrzení pro svou žádost připravit?

Co považujeme za pravidelný příjem?

Akceptovaných příjmů je sice spousta, ale ty ze zaměstnání, ať už ve státní či soukromé sféře, většina poskytovatelů považuje za nejspolehlivější. V závěsu za nimi se drží příjmy z podnikání, ideálně dlouhodobého. Akceptovatelná je také renta.

Vaším pravidelným příjmem může být ale i starobní důchod nebo dokonce sociální dávky. Nutno však podotknout, že tyto příjmy neakceptují všichni poskytovatelé. Pokud je ale cílem vašeho zájmu nebankovní půjčka, máte mnohem vyšší šance i s tímto druhem příjmů.

Nejhůře jsou z dlouhodobého hlediska hodnoceny příjmy, které pochází z dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Není u nich totiž jisté, že budou trvat i nadále.

Jak vypadá potvrzení o pravidelném příjmu?

Existuje mnoho způsobů doložení příjmů, které poskytovatelé půjček akceptují. Tím nejčastějším je papírové potvrzení orazítkované a podepsané vaším zaměstnavatelem. Hodně využívané je ale také předložení výplatní pásky, a to ať v papírové či elektronické podobě. Některým poskytovatelům dokonce stačí i výpisy z vašeho účtu.

Pokud podnikáte, bývá při žádosti o půjčku nutné předložit tzv. daňové přiznání za uplynulý kalendářní rok.

Proč společnosti požadují prokázání pravidelných příjmů?

Každý poskytovatel musí nejprve posoudit vaši bonitu, která představuje vaši schopnost úvěr řádně splácet. Vypočítává se na základě několika faktorů, do kterých patří například věk, rodinný stav i zmiňovaná výše pravidelných příjmů.

Kromě toho vaši bonitu často vysoce ovlivní také zápisy v registrech dlužníků. Ty pozitivní vaši bonitu zvýší, naopak negativní ji v očích poskytovatele sníží.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...