Maca, životabudič z hor

Date:

Žijeme v době, která na nás klade vysoké nároky a jsme tak stále ve stresu, pořád někam chvátáme a snažíme se splnit vše, co potřebujeme. Nejen proto mnoho z nás bojuje s únavou. A vyčerpáním. Pomoc pro své tělo i mysl můžeme hledat u horské rostliny maca, jejíž účinky zná lidstvo už po staletí.

V nížinách ji nenajdeme. Pro macu peruánskou musíme až do nadmořské výšky kolem 4000 metrů. Roste totiž na náhorních plošinách v jihoamerických Andách. Je to nízká rostlina pouhých 10 až 15 cm vysoká. Která se řadí do čeledi brukvovitých místo kořenem a bulvu, která připomíná naši řepu a v průměru má 2 až 8 cm a délku kolem 15 cm. V těchto podmínkách roste masa téměř osamoceně. Žádné jiné rostliny tu dlouhodobě nevydrží. Maca je tak považována za adaptagen. který působí na adaptaci organismu na nové podmínky, zvyšuje odolnost při fyzických i mentálních výkonech a také zmírňuje dopady nadměrného stresu.

Její účinky na lidský organismus jsou však mnohem širší. Podle archeologických průzkumů byla maca vyšlechtěna a pěstována už kolem roku 1500 před naším letopočtem. Jako posvátnou bylinu ji později uctívali Inkové, kteří její kořen používali pro své bojovníky, aby byli v bitvách silnější a také jako afrodiziakum. Vyskytuje se více barevných odrůd, nejznámější jsou maca červená, žlutá a černá. Červená odrůda má nejvyšší podél a podíl antioxidantů a aminokyselin i fytonutrientů, které pomáhají bojovat proti infekcím a zánětům.

Macu dnes nazýváme superpotravinou, protože výčet blahodárných účinků na naše tělo je opravdu dlouhý. Má schopnost zvyšovat sílu i vytrvalost, ovlivňovat libido plodnost u žen pomáhá se zmírněním příznaků menopauzy. Optimalizuje hormony a muži ocení pozitivní vliv prostatu. Pomáhá také s nedostatkem energie, zvyšuje vytrvalost a zbavuje úzkosti.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...