Jak správně servírovat kávu

Date:

Dobrou kávu dělají hlavně kvalitní kávovary, ale také suroviny. Důležitou roli hraje také způsob přípravy tohoto nápoje. Jak tedy správně připravit kávové nápoje?

Návštěvě jako první udeří do očí to, v jakém materiálu servírovacího servisu jí kávu nabídnete. Máte-li doma kvalitní kávovar případně jim připravíte Cappuccino, měli byste zvolit menší šálek z porcelánu. V tomto případě platí, že by měl mít přednost před keramikou. Porcelán má totiž schopnost udržet požadovanou teplotu, jelikož dokáže pohlcovat teplo rychleji. Půjde-li o větší tloušťku stěny, teplota vydrží podle vašich představ podstatně déle. Vyšší sklenice se využívají spíše pro náročnější kávové nápoje. Vzpomeňme například vídeňskou kávu, Caffé Latte, kávu s likéry či různá ledová provedení. Před využitím nezapomeňte porcelánové šálky dopředu nahřát. Objem šálku je obvykle 60-90 ml.

Ke kávě zvykneme podávat i menší sklenici vody. Díky němu můžeme neutralizovat chuťové buňky, čímž se můžeme těšit na dokonalé vychutnání chutí kávy. Nic nezkazíte ani sladkou drobností, většinou se jedná o čokoládky nebo sušenky. Odborníci cukr do kávy příliš nedoporučují, ale mnozí kávičkáři si ji bez ní vůbec neužijí. Vhodnou alternativou je zdravější hnědý třtinový cukr.

Pokud navštívíte kvalitní restauraci či kavárnu, určitě vás nepotěší, pokud vám donesou mléko v podobě malé smetany v plastu. Mléko byste měli podávat nejlépe plnotučné v nahřáté konvičce. Pokud má návštěva výhrady k vyššímu množství kalorií, zvolte odtučněné mléko. Pozor na velmi častou chybu u cappuccinu. Ani ty nejlepší pákové kávovary nezachrání tento nápoj v případě, že do něj přidáte skořici nebo kakao a nevyžádá si to samotný host. Cappuccino má také své striktní zásady podávání. Porcelánové šálky se silnou stěnou s podšálkem ve stejném designu by měly mít objem 150 až 180 ml. Oproti espressu zvolte otevřenější tvar šálku. I v tomto případě podáváme s nějakým sladkým překvapením a malou sklenicí vody.

Plněautomatický kávovar dokáže vykouzlit skvělé Latte Macchiato. Pozor však na objednávky v Itálii, v této zemi totiž „latte“ znamená mléko. Lidé si ho často pletou s caffé latte, ale mezi nimi existuje velký rozdíl. Důležité je využít sklo, ideální dvoustěnné sklenice, aby vynikla typická trikolora objevující se při přípravě. Pohár má objem více
jako 250 ml, disponuje silnými stěnami a je vysoký. Servírujeme tři
vrstvy – espresso, teplé mléko a mléčná pěna. Nezapomínejte na dvě lžičky. Tady už je na místě ozdobit pěnu skořicí nebo kakaem. Nejedná se o chuťově velmi výrazný nápoj, proto jej můžete dodatečně dochutit. Nejprve se však s dotyčným poraďte.

Slováky v zahraničí uslyšíte nejčastěji objednávat Americano. Mnozí však netuší, jak ho doma správně připravit. Automatické kávovary při něm rozředí velké množství vody, tedy je nutný i velký šálek.
Milují ho kávičkáři, kteří si nápoj rádi vychutnávají o něco déle, ale nemusí se jim dostat až tak ostrých chutí espressa. Rádi po něm sáhnou
i odpůrci velkého poměru mléka v jiných kávových nápojích. Při servírování ale mnoho chyb neuděláte. Připravte si cappuccino šálek o objemu 150-180 ml. Poměr horké vody a espressa by měl být
přibližně 5 ku 1.

Vybrat si můžete ze dvou variant podávání. Buď nejprve nalijete do sklenice espresso a poté horkou vodu nebo naopak. Zvolíte-li si první volbu, vodu doneste zvlášť, host si ji bude nalévat sám podle zvyku. Druhý typ se nazývá také long black. Pokud hledáte o něco silnější chuťový zážitek, nebojte se použít dva shoty espressa. Konzumenti si tento kávový nápoj často sladí, vhodné je také připravit lžičku. Nezapomeňte, že jedna z možností je také spolehnout se na nespressso kávovary, které vám připraví vaši kávu stisknutím jednoho tlačítka.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...