Na místě starého zděného domu byla postavena pasivní dřevostavba. Navzdory dvěma podlažím neprovokuje

Date:

Poslední roky nám ukazují, že dřevostavba nemusí vypadat jen tradičně, ale může vypadat úplně jinak – moderně, může poskytovat spoustu prostoru pro pohodlné bydlení a přitom stále být v souladu s přírodou. Společnost 3AE realizovala na jihu Prahy – městská část Zbraslav – stavbu, kterou navrhl architekt Lukáš Pejsar. Je v pasivním standardu.

Na svažitém pozemku v přírodní lokalitě Prahy stál kdysi starý zděný dům. Jelikož jeho technický stav už neumožňoval ani rekonstrukci, investor si na tomto pozemku vysnil jiný dům. Na rozdíl od původní stavby jde o dům ze dřeva.

Geometrická pasivní moderní dřevostavba v lese
Na fasádě je použit dřevěný obklad ze sibiřského modřínu a ploché střechy jsou kompletně navrženy jako zelené. Zdroj: Petr Polák

Architekt do projektu naplno zapracoval svahovitý skalnatý terén. Díky práci s různými úrovněmi a odrostlému lesu nepůsobí dvoupodlažní stavba jako „pěst na oko“. Jemně a s pokorou se sbližuje s přírodním prostředím, neprovokuje.

Výhledy již prvního podlaží
První nadzemní podlaží neobvyklé dřevostavby zahrnuje v levé části garáž pro dvě auta, v pravé se rozvíjí samotný obytný prostor. Jelikož první podlaží stojí na vyvýšeném soklu, který vyrovnává svahovitý terén, už z těchto míst jsou krásné výhledy.

Geometrická pasivní moderní dřevostavba
Díky práci s různými úrovněmi a odrostlým lesem se dvoupodlažní stavba jemně a s pokorou sbližuje s přírodním prostředím. Zdroj: Petr Polák

Nejblíže ke garáži se nachází zádveří s technickou místností a WC. Směrem doprava následuje denní zóna s kuchyní, jídelní částí a obývacím pokojem. Vedle nejdelší stěny se táhne schodiště na horní podlaží, pod kterým jsou úložné prostory. Úplně napravo se nachází pracovna. Na denní zónu navazuje terasa.

Noční zóna s terasou v korunách stromů
Horní podlaží je řešeno jako noční zóna. Kromě hlavní ložnice se zde nacházejí ještě dva pokoje a hygienické zázemí. Z chodby je východ na menší terasu ve výšce korun stromů. Podobě jako zvenčí, i uvnitř dominuje dřevo, tentokrát světlé.

Přečtěte si také
Ekologický dům z neobvyklého materiálu: Slyšeli jste už o konopném betonu? Jaké jsou jeho výhody?
Prostory denní zóny zútulňuje dřevěný krov. Typickým prvkem, který se víckrát opakuje, jsou šikmo postavené dřevěné pilíře. Najdete je u schodiště, ale i na opačné straně – při velkorozměrném prosklení.

Interiér moderní pasivní dřevostavby
Typickým prvkem, který se víckrát opakuje, jsou šikmo postavené dřevěné pilíře.

Zelené střechy, modřín, vrstvení
Zapasování budovy do prostředí pomohl výběr materiálů. Na fasádě je použit dřevěný obklad ze sibiřského modřínu a ploché střechy jsou kompletně navrženy jako zelené – díky nim si dům shora prakticky ani nevšimnete. Sokl domu je kamenný, stejně tak nejníže umístěné schodiště. Díky precizní práci architekta s ne zrovna nejjednodušším terénem vznikl plnohodnotný prostor nejen pro pohodlné bydlení, ale také zahrada s různými zákoutími.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...