Ametysty v kapli sv. Kříže, odkud vlastně pocházejí?

Date:

Ametyst je považován za mystický kámen se značnou léčivou silou. Ostatně přímo slavný římský císař a český král Karel IV. Nechal v kapli svatého Kříže na Karlštejně vytvořit ohromující výzdobu z drahých kamenů.

A byly mezi nimi i ametysty. Údajně měly evokovat nebeský Jeruzalém a posilovat jeho meditace v kapli. Málo je též znám fakt, že vzácné kameny, které na výzdobu byly použity, nejsou žádná daleká exotika. Mylně se totiž dlouho předpokládalo, že jde o italský export.

Pocházejí však ve skutečnosti ze severních Čech, konkrétně z regionu kolem Klášterce nad Ohří. Samotný císař se tu sice prý nikdy skutečně přesvědčit o výskytu minerálů nebyl, ale informátory měl dobré. A právě ti mu vnukli myšlenku, že se tu těží mimořádné drahé kameny. Vynikající jsou zejména místní jaspisy a právě ametysty.

Chcete se přečíst více o dalších zajímavých tématech, špercích, módě nebo drahých kamenech? Podívejte se na náš blog. Můžete si zde například přečíst jak slavit narozeniny nebo třeba citáty o lásce.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...