Moderní bytový projekt z cihel HELUZ ctí historii

Date:

V těsném sousedství historického centra města Třebíč se nachází ojedinělý bytový projekt Nad zámkem. Stojí na místě někdejšího hospodářského dvora, z jehož charakteru zároveň vzhledově vychází. Ke stavbě moderního objektu s venkovským charakterem byly použity cihly HELUZ. Vnější obvodové zdivo je zhotoveno z cihel HELUZ FAMILY 50 broušená, která dosahuje vynikajících tepelněizolačních vlastností, nepotřebuje dodatečné zateplení a zařídí optimální vnitřní klima. Mezibytové stěny byly vyzděny z cihel HELUZ AKU 30 pro lepší akustický komfort.

Projekt bytového domu je výjimečný z mnoha důvodů. Stojí v exkluzivní lokalitě v městské památkové zóně, v těsné blízkosti zámku a zámeckého parku a na dosah centra. Místo kdysi příslušelo k bazilice a bylo opevněno. Stávala zde konírna, stodola a lihovar, konírna byla časem přestavěna na sýpku.

Investor zadal architektonickou studii a projekt bytového domu firmě Plán projekt Kapucín, která má s podobnými objekty dobového rázu a stavbami v historických lokalitách bohaté zkušenosti. Z jejich pera pochází projekt na obnovu sýpky a také projekt budoucího wellnessu. I v případě bytového domu projektanti z Kapucínu novostavbu citlivě zasadili do okolního prostředí. Moderně pojatým venkovským charakterem navazuje na atmosféru bývalého hospodářského dvora i dochovaných okolních budov, s nimiž koresponduje tvarově i objemově. V celkovém pojetí lokality se obecně klade důraz na to, aby tvořila jednotný harmonizující celek ze stávajících a nových staveb.

Projekt zahrnuje dva objekty. Jednak bytový dům SO01. Ten se skládá ze dvou vzájemně propojených částí, které dohromady tvoří půdorysný tvar písmene „L“ a nacházejí se v něm byty, které lze kdykoli snadno přizpůsobit pro zdravotně znevýhodněné osoby a osoby s omezenou schopností pohybu. Bytový dům SO02 s půdorysem ve tvaru obdélníku zahrnuje běžné byty. Celkem vzniklo 33 bytových jednotek s výměrami od 55 do 160 metrů čtverečních. Každá je jiná, neboť se ještě před dokončením upravovali na přání budoucích majitelů.

Kompatibilitu konstrukcí zajistily cihly ze systému HELUZ
Na celé stavbě byly použity produkty, které patří k současné špičce na trhu se stavebními materiály. „Konstrukce domů je řešena jako zděná stavba z broušených cihelných bloků s tenkou ložnou spárou. Vodorovné konstrukce stropů jsou pro velkou rozpon řešeny jako železobetonové, zhotovené ze stropních panelů. Jako železobetonová je zhotovena také hlavní schodišťová konstrukce v domě,“ popisuje Ing. Jan Lukášek ze společnosti Plán projekt Kapucín. Na vnější obvodové zdivo byla použita cihla HELUZ FAMILY 50 broušená. Broušené cihly HELUZ FAMILY mají nejlepší tepelněizolační vlastnosti na trhu v porovnání s ostatními materiály pro jednovrstvé zdivo bez vyplněných dutin. Nepotřebují dodatečné zateplení, přitom zajistí optimální klima v interiéru. Jsou ideální pro nízkoenergetické i pasivní domy, součinitel prostupu tepla U je až 0,14 W/m2K. Překlady nad otvory oken a dveří jsou také typovými výrobky z nabídky konstrukčního systému HELUZ.

Mezibytové stěny jsou zhotoveny jako zvukově izolační z cihelných bloků Heluz 30 AKU (333 × 300 × 238 mm, zvuková neprůzvučnost Rw = 58 dB), které tvoří nosnou i akustickou dělící konstrukci. Ta zvyšuje odhlučnění i mezi místnostmi jednoho bytu. Mezipokojové příčky tvoří cihelné bloky HELUZ 11,5 AKU (375 × 115 × 238 mm, zvuková neprůzvučnost Rw = 47 dB). „Všechny zděné konstrukce byly záměrně zvoleny od jednoho výrobce, aby se zachovala kompatibilita svislých konstrukcí jako celku,“ vysvětluje za autory projektu Ing. Jan Lukášek.

Bytový projekt Nad zámkem je ohleduplný k historii i přírodě
Projekt je výjimečný svým umístěním v historické lokalitě navazující na památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. „Skloubit požadavky památkové péče, ekonomiku záměru, vnější vzhled a užitný komfort stavby bylo náročné,“ potvrzuje Ing. Jan Lukášek ze společnosti Plán projekt Kapucín. Projekt však není spojen pouze s místem a historií, aniž by slevoval z moderních požadavků na bydlení, je zároveň ohleduplný k přírodě. Za zmínku určitě stojí, že bytové domy využívají ke splachování dešťovou vodu, která se uchovává v podzemních retenčních nádržích.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...