Chcete začít cvičit ve vyšším věku?

Date:

Ideální trénink pro starší lidi je takový, který v první řadě respektuje aktuální zdravotní stav a přihlíží se k němu při tréninku.
Nesmíme zapomínat, že i v tomto případě platí staré známé pravidlo, že nikdy není pozdě. Začít s tréninkem „na vlastní pěst“ však může přinést spíše zdravotní problémy. O výhodách fyzické aktivity a posilování hovoří v rozhovoru pro Pravdu šéf portálu https://fitnation.sk a majitel společnosti FitNation Roman Frečka.

Proč by se starší lidé neměli vyhýbat sportu?
V první řadě existuje několik studií, které dokazují, že pravidelné cvičení prodlužuje život minimálně o 5 let. Kromě toho velmi ovlivňuje i kvalitu života. Pravidelný pohyb působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění respiračního systému či jako prevence více kloubních onemocnění (artróza, osteoporóza). No nejpodstatnější je, že zdravý pohybový aparát nám otevírá možnosti jak si užívat života – cestovat, honit se s vnoučaty nebo věnovat se turistice.

Proč je důležité, aby měli starší lidé při cvičení profesionální oporu v podobě trenéra?
Profesionální trenér musí mít na zřeteli v tréninkovém procesu řadu faktorů. Zvlášť ve vyšším věku musí být důraz na technicky správné provedení cvičení, neboť pohybový aparát je mnohem náchylnější na svalová zranění. Výběr cvičení musí být také přizpůsoben aktuálnímu zdravotnímu stavu. V neposlední řadě je přiměřenost a posloupnost zatížení, které musí trenér umět dávkovat a upravovat podle aktuální situace.

Znáte nejlepší nápoj proti zánětům?
Jaký druh tréninku je vhodný pro starší lidi, například chtějí-li si posílit svalstvo?
Ideální trénink pro starší lidi je takový, který v první řadě respektuje aktuální zdravotní stav a přihlíží se k němu při tréninku. To znamená, že musí být provedena zdravotní a pohybová diagnostika, která určí typ zatížení. V praxi to znamená, kombinaci strečinkových, uvolňujících a posilujících cvičení. Poměr těchto cvičení v každém tréninku závisí na výchozím stavu pohybového aparátu.

Na co se mají připravit, jak si takový trénink mohou představit?
Trénink většinou začíná automasáží, to je člověk se sám masíruje na pěnovém válci nebo míčku v oblastech, které bývají nejvíce ztuhlé. Potom se přejde do série protahovacích cvičení s přihlédnutím k nejvíce zkráceným partiím. Hlavní část tréninku trvá cca 40 – 50 min. Je složená ze silových cvičení převážně s vlastní hmotností. Závěr tréninku je znovu převážně natahovací a uvolňující. Ale pokud někomu zůstanou síly navíc, může být rozšířen o 10 –15 min na kondiční část.

Mnoho lidí si možná myslí, že cvičení je jen k budování svalů, má estetickou funkci, a že není pro starší. V čem se mýlí?
Trénink by měl v první řadě sloužit k podpoře zdraví. Měl by být vhodnou kompenzací současného spíše sedavého životního stylu s důrazem na individualitu jednotlivce. Lepší vzhled je jen jeden z mnoha příjemných doprovodných efektů cvičení.

Pomůže cvičení u seniorů udržovat rovnováhu, stabilitu a ovlivňuje také pevnost kostí a šlach?
Existuje řada studií, které prokázaly příznivý vliv silového tréninku na denzitu kostí. Silový trénink také zlepšuje pohybový aparát v nejrůznějších směrech. Například zlepšuje rovnováhu, zlepšuje reakci těla při uklouznutí. Dále udržuje stabilitu, a to tréninkem středu těla, který vytváří oporu pro bederní páteř a tím odstraňuje bolest v oblasti křížů, ale také mobilitu kloubů což zlepšuje držení těla a také pomáhá zbavit se bolesti.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Párty ve stylu Alenky v říši divů: Jak na to?

Svůj večírek můžete inspirovat mnoha různými tématy včetně knih...

Smartphony vivo V29, V29 Lite i Y36 překvapí výbavou i cenovou dostupností

Kvalita fotografie se spolu s vysokým výkonem a moderními funkcemi...

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...