Jak vybrat stan správný stan 

Date:

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho výběru se zamyslete, jak často a v jakých podmínkách jej plánujete používat. U stanů levných výrobců se neočekává časté používání a tomu mnohdy odpovídá i kvalita. Jelikož je stan Vaše primární ochrana před nepříznivým počasím, tak do něj doporučujeme trochu investovat a pořídit si stan kvalitní s mnohem delší životností. Levný stan Vás může překvapit nekvalitními švy, nevhodnou konstrukcí a podobně, což však mnohdy zjistíte až přímo v kempu a takový stan Vám dokáže celou dovolenou zkazit.

Jednoplášťové stany jsou sice lehké, ale neposkytují adekvátní ochranu před deštěm a jde spíše o nouzové přístřešky. Pokud tedy nepočítáte každý gram a jedete spíše do kempu na více dní, pak si pořiďte dvouplášťový stan. Výběr barvy je čistě na Vás, ve světlejších stanech je však více světla. Důležitá je rovněž barva vnitřního stanu. Výrazné barvy typu žlutá nejen celý vnitřní prostor opticky rozjasní, ale zároveň mají i pozitivní vliv na vaši dobrou náladu – party stany!

Konstrukce stanů

Co se týče konstrukce, do kempu je vhodná samonosná konstrukce, kdy stan můžete po vykolíkování přenášet z jednoho místa na druhé. Rozlišujeme 2 hlavní typy konstrukce: kopule a tunel.

  • Kopulovitý stan se staví za pomoci dvou či více prutů, které se v horní části kříží. Čím více prutů a křížení, tím pevnější stan je a lépe odolává poryvům větru. Nevýhodou pak může být, že stěny stanu se nezvedají příliš strmě a vnitřní prostor se tím relativně zmenší v porovnání s půdorysem.
  • Tunelová konstrukce sestává z jednoho či více prutů určujících poloměr stanu. Oproti kopulce není takovýto stan samonosný a musí být neustále zakotvený a vypnutý. Nabízí však lepší poměr hmotnosti a obytného prostoru. Tunel skvěle odolává poryvu větru vanoucímu ve stejném směru, jako je konstrukce. Pokud se vítr opře do stanu ze strany, tak je méně stabilní a musíte se spolehnout pouze na kolíky a vypínací lanka.

Dbejte také na to, z jakého materiálu je konstrukce stanu vyrobena. Pokud budete volit laminátovou konstrukci, počítejte s vyšší vahou a menší pevností. Pokud je konstrukce z duralu nebo jiného kovu, je výsledná hmotnost a pevnost příznivější.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...