Který vitamín dokáže prodloužit život?

Date:

Několik let navíc díky jedné nenápadné látce. Vědecké studie tvrdí, že k dlouhověkosti může přispět obyčejný a snadno dostupný vitamín A.

Vitamin A se nachází ve velkém množství ve vnitřnostech či rybím tuku. Vystačit si ovšem dokážeme is rostlinnými zdroji. Obsahuje ho například i dýně.
Aktivní společenský život, dostatek slunečního záření, spánku a zdravá strava přispívají k prodlužování života. Někdy však pomohou i maličkosti v podobě takzvaných mikroživin. Podle studie publikované v časopise BioMed Research International vědci zkoumali vliv různých antioxidantů na škodlivé látky v lidském těle a porovnávali také jejich účinek na dosahování delšího a kvalitnějšího života. Nesmíme zapomínat, že antioxidanty jsou klíčové látky, které bojují proti takzvanému oxidačnímu stresu. Vyvolávají ho takzvané volné radikály a jejich vznik podporuje nesprávná životospráva, ale i znečištěné životní prostředí.

Áčko předběhlo jiné vitamíny
Vědci zkoumali účinky více vitamínů na délku života. Mezi jinými se zabývaly i vitaminem C, E a vitaminem A. Zatímco první dva zmíněné mikroživiny neukázaly v tomto směru žádný významný posun, vitamin A měl o něco lepší výsledky. Odborníci na základě výsledků výzkumu přesvědčují, že čím vyšší je koncentrace zmíněné látky v našem těle, tím je větší pravděpodobnost, že se dožijeme více let. Příjemnou zprávou je, že vědci nerozlišovali mezi účinkem syntetické a přirozené formy vitamínu A. Podle nich lidské tělo pozitivně ovlivňují výživové doplňky s touto mikroživinou, ale také „áčko“ přijaté ze stravy.

Petr Havlíček o tom, kdy konzumovat ovoce.
Nevíte kde je? V barevném ovoci a zelenině
Vitamin A má právem první místo v „abecedě“ vitamínů. Připisují se mu výrazné antioxidační účinky a také ochranná funkce očí a kůže. V poslední době se o něm mluví jako o látce, která se používá v rámci prevence onemocnění koronaviru. Obvykle se do těla dostává z rostlinných barviv, která jsou známá jako karotenoidy. Právě díky nim má například paprika žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. V barevném ovoci a zelenině se nachází především beta-karoten. Ačkoli se může zdát, že jde o látku na míle vzdálenou vitamínu A, není to zcela pravda. Beta-karoten je znám také jako provitamin A a na vitamin v jeho plné kráse se mění až v lidském těle.

Pozor na vysoké dávky
Áčko se řadí mezi vitamíny rozpustné v tucích, podobně jako jeho sourozenci označené písmeny K, E a D. Naopak, vitamíny C a B jsou rozpustné ve vodě. Na dávkování vitamínů, které jsou rozpustné v tucích je třeba si dávat větší pozor, protože u nich může docházet k předávkování. Vitamin A v rozumné míře ovlivňuje důležité tělesné procesy jako například metabolismus, detoxikaci organismu, ale také imunitu. Doporučená denní dávka se pohybuje na úrovni 0,7 – 1,2 mg. Přehnaná konzumace tohoto vitamínu může mít na tělo velmi nebezpečné následky. Předávkovat se můžeme například i častým pitím mrkvové šťávy. Při předávkování hrozí poškození jater, které se projeví zežloutnutím očních bílků a kůže.

Co se stane, když nám chybí?
Naopak věci neprospívá ani nedostatek vitamínu A. Starší lidé totiž ocení zejména jeho schopnost ozdravovat pokožku. V lidském těle totiž pomáhá při tvorbě kolagenu. Jedná se o bílkovinu, která je klíčová pro elasticitu a pružnost pokožky, což je zvláště citlivé téma u starších osob. Kolagen však dokáže potěšit i nehty, vlasy a oceníme také jeho schopnost uzdravovat kosti. Senioři si ho chválí i díky tomu, že léčí mírné problémy se zrakem. Podle výzkumů vitamín A pomáhá očím, aby se lépe přizpůsobovaly tmě a šeru. Vitamin A se nachází ve velkém množství ve vnitřnostech či rybím tuku. Vystačit si však dokážeme také s rostlinnými zdroji této mikroživiny. Obsahují ho také mrkev, šípky, dýně, broskve či mango.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...