Cítíte bolest, únavu či máte poruchu zraku? Myslete i na sklerózu

Date:

Neexistuje test, který by dokázal spolehlivě určit příznaky roztroušené sklerózy. První problémy se často zaměňují za obtíže s páteří, přetížení zraku, pracovní vyčerpanost, urologické infekce, důsledky stresu či psychické potíže. Projevy onemocnění jsou totiž různorodé a zpočátku bývají nenápadné.

Únava a slabost mohou být dlouho prvním a jediným příznakem onemocnění.
Poruchy zraku: Častým prvním projevem bývá zánět zrakového nervu. Měli byste zpozornět, pokud vidíte rozmazaně, případně dvojitě. Také pokud vám občas „vypadne“ část zrakového pole, pokud najednou vidíte barvy „vybledlo“ nebo pokud jste na chvíli či na delší dobu přestali vidět. Zánět mohou doprovázet i bolesti oka, zejména při pohledu vzhůru a do stran. Bolet vás může i za okem.

Poruchy citlivosti: Dalším signálem, že něco není v pořádku, jsou poruchy citlivosti. Může to být nepříjemné brnění, pálení či ztráta citlivosti v některé části těla. Nejčastěji bývá postižena tvář, ruce, nohy a také prsty na rukou a nohou. Cit můžete ztratit jen v části končetiny.

Bolest a svalové křeče: Nepříjemné křeče ve svalech a dlouhodobá bolest mohou také poukazovat na sklerózu. Můžete mít ztuhlé svaly a klouby. Nejvíce postiženy bývají dolní končetiny. Můžete mít také pocity připomínající výboj elektrického proudu, které se pohybují podél páteře a vystřelují do končetin.

Únava a slabost: Mohou být dlouho prvním a jediným příznakem onemocnění. Únava postihuje až 60 % pacientů a mnozí ji později popisují jako nejobtěžující projev svého onemocnění. Tato únava není podobná běžné únavě. Objevuje se často náhle a může trvat dlouhé týdny. Pokud sami na sobě spatříte výrazný pokles aktivity – nedokážete dělat běžné činnosti, únava vás omezuje v práci či ve studiu, nebo máte dokonce potíže v některé dny vstát kvůli únavě z postele, může to být příznak sklerózy.

Problémy s rovnováhou: Míváte závratě, při vstávání jste malátní a máte pocit, že svět kolem vás se točí? Vícekrát jste spadli? Pokud se vám často nedaří zkoordinovat pohyby nebo se neumíte dostatečně zorientovat v okolním prostoru, tyto potíže mohou poukazovat na roztroušenou sklerózu.

Změny močení a sexuální dysfunkce: Mnohé lidi upozornili na nemoc právě problémy s močením. Močení se změní, najednou můžete cítit časté a silné nucení na močení či dokonce nedokážete moč udržet. Někteří lidé mají také problémy s vylučováním stolice. Časté jsou také poruchy sexuálních funkcí.

Problémy s pamětí a nesoustředěnost: Mentální poruchy mohou také patřit k prvním příznakům. Můžete mít problémy s pamětí, nedokážete déle udržet pozornost a vnímáte, že se neumíte soustředit. Někteří lidé mají problém s řečí, najednou se jim obtížněji hledají či vyslovují slova a jejich blízcí mohou mít pocit jakoby „oloupli“.

Deprese, úzkost, poruchy spánku: Přestože tyto potíže bývají často připisovány stresu či neurotickým poruchám, nemusí tomu tak být. Pokud jste depresivní, trpíte poruchami spánku, úzkostí, i tyto problémy mohou vycházet právě z RS a navzájem se s onemocněním ovlivňovat.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...