Bude mít kdo léčit naše děti? Chybí pediatři

Date:

Pokud by všichni pediatři, kteří jsou již v důchodovém věku, reálně odešli do důchodu, polovina slovenských dětí by neměla svého všeobecného lékaře, upozorňují primární pediatři. Jejich průměrný věk je přitom již 61 let a mnozí se musí starat o vyšší počet kapitovaných dětí, než stanoví normy Ministerstva zdravotnictví SR.

Slovensko má málo lékařů.
„Ty mluví o 1100 dětech na jednoho pediatra, avšak toto není realita v mnoha ambulancích na Slovensku. Pokud má pediatr v péči více než 1500 dětí, zařazujeme již jeho ambulanci mezi tzv. velkokapacitní pracoviště. ZP Union jich má zasmluveno přibližně 200,“ vysvětluje mluvčí Unionu Beáta Dupalová Ksenzsighová.

Jak dále dodává, je mimořádně důležité, aby takové ambulance neměly jen jednu, ale dvě zdravotní sestry, které tak významně odlehčí práci lékaře. ZP Union zavedla v letošním roce jako první finanční podporu s cílem zafinancovat i druhou zdravotní sestru. „Od 01.dubna letošního roku tuto finanční motivaci ještě vylepšujeme a bonifikujeme každého pediatra, na kterého vychází více než 1100 dětí. Kromě toho naše pojišťovna postupně navyšuje pediatrům úhrady za odvedené výkony. Po dohodě s ambulantními sdruženími postupně všem pediatrům expedujeme plateb a úhrad za prevenci, navíc jsme jediná zdravotní pojišťovna, která pediatrům zvýhodňuje platby za preventivní péči o předčasně narozené děti, a to až do tří let jejich věku,“ uzavírá Dupalová Ksenzsighová.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Jak vybrat stan správný stan 

Nejdůležitější součástí vybavení do kempu je logicky stan. Při jeho...

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...