Реs a cestování autem. Jak na to?

Date:

I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud mu paniček zajistí vhodné podmínky. Jak bezpečně přepravovat vašeho mazlíčka a co všechno byste měli mít po ruce?

Základní pravidlo, které však bývá hodně často porušováno, zní – pes musí být připoután stejně jako všichni ostatní, kdo v autě jedou nebo se musí nacházet v bezpečné přepravce. Převážet psa volně v autě není dobrý nápad.

Všechny ostatní varianty, jako např. pes ležící volně v kufru, na klíně u řidiče nebo volně se pohybující po autě, jsou nepřípustné. Představte si situaci, kdy se pejsek cestou lekne nějakého hlasitého zvuku a začne vystresovaně skákat po celém vozidle. To už je riziková situace, která může skončit i dopravní nehodou. Navíc pokud budete muset např. prudčeji zabrzdit, může si pes nechtěně ublížit.

Existuje několik bezpečných variant převozu psa v autě:

  • Umístit pejska na zadním sedadle, přikrytém dekou nebo ochranným potahem. Následně připoutejte psa pomocí speciálního postroje. Rozhodně speciální postroj nenahrazujte obyčejným venčícím, neboť ten není dostatečně pevný.
  • Pokud se jedná o menšího psa, dejte ho do cestovní přepravky. Ta by však také měla být zafixována na zadním sedadle pomocí bezpečnostního pasu nebo jiného pevného úvazu.
  • Vozíte-li psa v kufru, instalujte tam pevné mříže nebo sítě, kterými oddělíte kufr od zbytku auta a také psa od zavazadel.
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob cestování pro vašeho mazlíčka zůstává speciální uzavřená přepravka, která je připevněna k podlaze v kufru auta. I přesto, že vám bude jistě líto, zavírat psa „do klece“, věřte, že se jedná o nejohleduplnější řešení.

Pozor: za nepřipoutaného psa vám může policie udělit pokutu do výše dvou a půl tisíc korun.

Pro delší výlet mimo Českou republiku byste měli zajistit všechny potřebné doklady nejen pro sebe, ale také pro vašeho psa: pas, zdravotní osvědčení i papíry o provedeném očkování. Seznam dokladů se může trochu lišit v závislosti na vstupních podmínkách konkrétní země.

Pamatujte si, že samotná cesta a změna prostředí může být pro zvíře velmi stresující záležitostí, proto je potřeba se na cestu důkladně připravit.

  • Vyvenčete psa před odjezdem. Čeká-li vás dlouhá cesta, vyhraďte si čas na delší procházku, aby si pejsek „vybil baterky“ a mohl v autě na chvíli usnout.
  • Cestou dělejte přestávky, během kterých nechte pejska napít a proběhnout se. Stačí 10-15 minut.
  • Umístěte do přepravky oblíbenou deku, pelíšek nebo hračky – zkrátka všechno, co může zvíře uklidnit a připomenout mu klid domova.
  • Mějte po ruce vodu a pamlsky a zajistěte dobré větrání v interiérech auta. 
  • I psi občas trpí cestovní nevolností, která se projevuje zvracením, únavou a celkovým vyčerpáním. Pomáhají na to homeopatické léky, proto je vhodné se před delší cestou poradit s veterinářem a zajít do lékárny.
  • Ke zvracení může docházet i v případě, že se pejsek před cestou přejedl. V tom případě je dobré, pomůžete-li zvířeti vyprázdnit žaludek – většinou pak zmizí i zdravotní potíže. Mějte po ruce pár sáčků sorbentu EnteroZOO. Skvěle pomáhá pročistit trávicí systém od zbytků jídla a případných toxinů a škodlivin. Nemá chuť ani zápach a má jemnou gelovou strukturu, což usnadňuje jeho podání.    

  Šťastnou cestu vám a vašemu mazlíčkovi přejeme!

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Padání vlasů u žen – alopecie

Ženy se však nejčastěji se zvýšeným vypadáváním vlasů setkají po...

Objevte aktuálně nejlepší fotomobil na trhu

Nový smartphone vivo X90 Pro posouvá hranice možností nejen...

Jak co nejvýhodněji nakoupit přes internet

V dnešní době jsme zahlceni nabídkami, letáky, reklamami a všemožnými marketingovými praktikami,...

Na co se zeptat první den v novém zaměstnání

Přestože na pracovním pohovoru by se každý měl snažit klást...